Ипотечните кредити вече не са новост на банковия пазар в България, но само преди няколко години търсенето им беше изключително ниско. Вариантът за придобиване на жилище чрез ипотека не беше особено популярен в страната, докато в чужбина се разчита предимно на този начин за покупка на имот. И докато жилищните заеми навлизат с все по-големи темпове в България, то има редица разлики в условията на този вид кредити тук и в чужбина.
В първите години след популяризирането на ипотечните кредити, размерът на лихвите достигаше 16%. Конкуренцията между банките и по-големият интерес обаче доведе до постепенно спадане на лихвените нива, като в момента банките предлагат кредити с 8-12% годишна лихва. Въпреки този спад, лихвите по жилищните кредити все още са доста по-високи в сравнение с лихвите в Западна Европа и САЩ, но тенденцията е лихвеният процент да продължи да пада. Размерът на лихвите зависи от конкуренцията между банките, а също и от ръста на икономиката в страната.
По отношение на вида на лихвата – плаваща или фиксирана – пазарът на ипотечните кредити в България не се различава от този в чужбина. Плаващата лихва прави заема по-гъвкав, като лихвата може да се променя в зависимост от икономическата ситуация, докато фиксираната лихва не се променя, а това може да доведе до загуба на пари в случай, че лихвеният процент спадне.
Друга разлика между жилищните кредити в България и развитите страни е срокът на заема. В България срокът за погасяване на ипотека обикновено е между 10 и 20 години, докато в чужбина той достига 35 години. По-краткият погасителен период прави месечните вноски по-високи, но българските банки все още не са склонни да отпускат дългосрочно ипотечни кредити. Трябва да се отбележи, че големите месечни вноски носят по-голям риск от просрочване на плащанията, което води до сериозни проблеми за кредитополучателя. По-кратките срокове на жилищните заеми в страната могат да се обяснят със сравнително кратката кредитна история на кандидатите, която не позволява на банките да направят реална оценка на риска.
Друга тенденция, която се наблюдава в България през последните години, е увеличаване на глобите за предсрочно погасяване на кредита. По този начин банките се стремят да защитят ипотечните кредити, които предоставят. В момента глобите за по-ранно изплащане на заема са между 2 и 4%, но в някои банки размерът на глобата достига до 10%.
Към момента процедурата по отпускане на жилищен заем в България отнема доста време, което забавя покупката на желания имот. Качеството на предлаганата от банковите институции услуга също трябва да се подобри.
Популярността на ипотечните кредити в България все още е много по-ниска отколкото в икономически развитите страни, където агенции за недвижими имоти работят много активно за увеличаването на тяхното търсене и дори помагат на клиентите да изготвят възможно най-добра кандидатура за заем.
Въпреки всички тези различия, ипотечните кредити в страната продължават да се развиват и да предлагат все по-добри условия за клиентите.